Ganesha: symbolem blahobytu, štěstí a moudrosti se sloní hlavou

 

Ganesha (také Ganéša nebo Ganéš) je jedním z nejznámějších a nejoblíbenějších hinduistických bohů. A nejen to, je uznáván dokonce i mimo Indii. Je totiž Pánem štěstí. Zajišťuje prosperitu a úspěch a odstraňuje překážky – jak hmotné, tak i duchovní. Kromě toho je patronem vzdělání, moudrosti, výtvarného umění a literatury. V méně známé roli je Ganesha také ničitelem marnivosti, sobectví a pýchy. I proto se stal tolik oblíbenou dekorací, kterou si lidé přinášejí do svých domovů, aby jim pomohla podpořit výše zmíněné.

Obecně se má za to, že je Ganesha synem Šivy a Párvatí, ačkoliv starověké hinduistické texty se ohledně jeho původu neshodují a uvádějí různé další možnosti jeho zrození. Mimo Indii není příliš známo, že Ganesha má bratra Skandu, který je uctíván zejména v jižní Indii jako ztělesnění milosti, statečnosti a lásky ke ctnostným činům.

Vzhled Ganeshi

Podoba Ganeshi se v průběhu času měnila od podoby prostého slona na nejstarších vyobrazeních až po Ganeshu, jak ho známe dnes. V současné podobě má obvykle hlavu slona a obrovské břicho. Nejčastěji je vyobrazován se čtyřmi pažemi, ale jejich počet se může lišit (od dvou do šestnácti). Nejen počet rukou však bývá různý. Platí to i pro předměty, které Ganesha drží. Přitom každý z těchto předmětů má svůj specifický, velmi důležitý duchovní význam. Na různých vyobrazeních může Ganesha držet tyto předměty:

  • Bodec – slouží vodičům slonů k usměrňování slonů. Bodec symbolizuje, jak by měl člověk odvést duši pryč od nenávisti, stejně jako vodič odklání slona ze zrádné cesty.
  • Zlomený kel – proslulý písař a patron písma a vzdělanosti Ganesha použil svůj zlomený kel k napsání eposu Mahábhárata.
  • Kobra – předpokládá se, že Ganeshovo velké břicho v sobě ukrývá vesmír. Kobra omotaná kolem pasu připomíná, že Ganesha je Šivův syn. Někdy má Ganesha hada omotaného kolem krku, případně stočeného u nohou.
  • Lotosová základna – lotos symbolizuje čistotu a božskou energii života. Ačkoli koření v bahně jezer, jeho květ se každé ráno zvedá z kalné vody a otevírá se světu zcela čistý.
  • Smyčka – Ganesha ji používá k lapení obtíží, pomáhá usnadnit cestu k úspěchu.
  • Chobot – otočený doleva symbolizuje úspěch ve světě, což je pozice spojená s hospodářem. Otočený doprava představuje osvícení, což je správný směr pro ty, kdo kráčejí po duchovní cestě.
  • Jídlo – boha Ganeshu často vidíme s miskou rýže, s mangem nebo s miskou jeho oblíbených indických sladkostí laddus. Oběti z nich se často nechávají v jeho svatyni.
  • Krysa – tento tvor, který se dokáže prokousat téměř vším, symbolizuje Ganeshovu schopnost zničit každou překážku.

zlata ganesha

 

Jak přišel Ganesha ke sloní hlavě?

Ke sloní hlavě boha Ganeshi se váže hned několik různých vysvětlení. Ale nejznámější – a nejzajímavější – legenda praví, že Božská matka Párvatí si jednou při přípravě koupele uvědomila, že nemá strážce svého sídla, a proto setřela kurkumovou pastu, kterou měla při koupeli na těle, vytvarovala z ní chlapce a vdechla mu životní sílu. Pak jej pověřila, aby hlídal před branami jejího paláce a nikoho nevpustil dovnitř. Šiva, který se následně vrátil domů, se rozlítil, když jej Ganesha nechtěl vpustit do paláce, a ve vzteku chlapci usekl hlavu. Párvatí se nesmírně rozzuřila a rozhodla se vše zničit. Svůj plán byla ochotna přehodnotit pouze za podmínky, že Ganesha bude opět přiveden k životu a že bude navždy uctíván před ostatními bohy. 

Šiva, který si mezitím uvědomil svou chybu, s jejími podmínkami souhlasil. Vydal se tedy v noci najít nějaké dítě, aby mu usekl hlavu a nasadil ji na mrtvé Ganeshovo tělo. Ale všechny matky v okolí pevně svíraly své spící děti v náručí, takže hlavu dítěte nesehnal. Nakonec našel malé slůně spící vedle slonice. Usekl slůněti hlavu, spojil ji s tělem Ganeshi a přivedl jej zpět k životu. A proto má Ganesha sloní hlavu.

drevena ganesha na zed orech

 

Patron nových začátků

Ganesha patří do skupiny mocných božstev a je symbolem blahobytu, štěstí a moudrosti. Jeho vyobrazení a sošky najdeme v celé Indii, Nepálu, na Srí Lance, v Thajsku, na Bali, v Bangladéši a v zemích s velkou populací etnických Indů, včetně Fidži, Mauricia a Trinidadu a Tobaga. Pokud také zatoužíte mít doma ochránce, který vám pomůže odstranit překážky a dojít nejen blahobytu, ale i moudrosti, můžete si vybrat z našich krásných dřevěných obrazů na zeď.

Další zajímavé články: